Czym jest krwiak?

Krwiak spowodowany jest przez uraz tkanki. W wyniku uszkodzenia naczynia krwionośnego, krew dostaje się do okolicznych tkanek. Tam tworzą się zakrzepy, których liczba zależy m.in. od ilości krwi. Krwiaki mogą również powstać na skutek nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych. Są one często obserwowane u osób z małopłytkowością.

W zależności od miejsca wylewu krwi, wygląd krwiaka może być zróżnicowany. Niekiedy dochodzi do powstania obrzęku i stanu zapalnego. Jeżeli wylew jest powierzchniowy, krwiak zazwyczaj jest niegroźny i ustępuje samoistnie. Barwa krwiaka również zmienia się, wraz z upływem czasu, prowadząc do całkowitego zaniku. Czasem dochodzi do powikłań, z których najczęstszym jest infekcja bakteryjna.

W leczeniu krwiaka pomocne jest przykładanie lodu do zmienionego miejsca. Jeżeli lekarz stwierdził stan zapalny, można zażywać niesteroidowe leki przeciwzapalne. W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, u których występują zaburzenia krzepnięcia krwi. Warto również udać się do specjalisty, jeżeli wygląd krwiaka bądź jego lokalizacja są niepokojące.

żółtaczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *