Jak funkcjonuje układ krążenia?

Chcąc poznać działanie układu krążenia, warto dowiedzieć się, jak zbudowane jest serce. Składa się ono z dwóch przedsionków i dwóch komór, które oddzielone jest zastawkami. Do przedsionków dochodzą żyły, a do komór tętnice. Podstawową tętnicą w organizmie jest aorta. Od niej odbiegają liczne naczynia włosowate, w których transportowana jest dotleniona krew. Wyróżnia się dwa, odmienne krwioobiegi: krążenie małe oraz duże.

W krążeniu wielkim, utleniona krew wypływa z aorty, która dzieli się na mniejsze naczynia włosowate. Tam pobierane są wszelkie substancje odżywcze, z kolei oddawany jest dwutlenek węgla. W dalszej kolejności krew wpada do żyły oraz dociera do przedsionka prawego. Substancje odżywcze docierają także do mózgu. Transportowane są za pośrednictwem tętnicy szyjnej wspólnej. Stopniowo przechodzi ona w mniejsze naczynia krwionośne, za pomocą których, substancje odżywcze trafiają do mózgu.

Drugim rodzajem krążenia jest krążenie małe, zwane też płucnym. W nim krew przepływa przez komorę prawą, pień płucny, tętnice, by w końcu dotrzeć do płuc. W nich następuje wymiana dwutlenku węgla na tlen. Następnie krew przepływa przez żyły płucne i trafiają do lewego przedsionka.

Oilatum Baby krem Capivit Total Action

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *