Jakie choroby można wykryć dzięki morfologii krwi?

Interpretacja wyników badań krwi oparta jest o pewne normy. Poszczególne wartości są różne dla kobiet, jak i mężczyzn. Na podstawie morfologii krwi można wykryć wiele chorób, jednak wyniki powinien obejrzeć specjalista.

Zaniżone wartości erytrocytów, hemoglobiny oraz hematokrytu mogą świadczyć o niedokrwistości oraz ciąży. Z kolei wysoka ich zawartość występuje w odwodnieniu organizmu czy czerwienicy prawdziwej. Średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCV) to wskaźnik, który mówi m.in. o niedokrwistości, z powodu niedoboru B12 i kwasu foliowego bądź ciąży. Pojawiają się one, gdy wartość MCV jest wyższa od normy. W odwrotnej sytuacji istnieją przypuszczenia o występowaniu talasemii, niedokrwistości z powodu żelaza.

Wzrost neutrofilów obserwuje się w takich chorobach, jak infekcje bakteryjne, białaczki, reumatoidalnym zapaleniu stawów, dnie moczanowej czy mocznicy. Obniżone wartości neutrofilów występują w zakażeniach wirusowych, niektórych chorobach autoimmunologicznych. Większe stężenie eozynofilów jest charakterystyczne dla alergii, chorobach płuc bądź w poszczególnych rodzajach nowotworów. Z kolei podwyższone wartości bazofilów mogą świadczyć o rozwoju różnych typów białaczki. Limfocyty dostarczają informacji o takich chorobach, jak WZW, szpiczak mnogi, obecność wirusa HIV bądź posocznica. Z kolei na podstawie ilości monocytów, można uzyskać informacje na temat ziarnicy złośliwej, choroby Leśniowskiego-Crohna czy niektórych rodzajów białaczki.

żółtaczka szczepienia szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *