Krwawienie z nosa

Jama nosowa jest mocno unaczyniona. Ponadto jest również bardzo podatna na uszkodzenia. Niekiedy już sama budowa nosa, przyczynia się do częstszych krwawień. Naczynia nosowe umożliwiają pełnienie podstawowych funkcji, takich jak oczyszczanie oraz ocieplanie powietrza, które wniknęło przez jamę nosową.

Krwawienie z nosa może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj powstają w wyniku nieszkodliwych urazów. Niekiedy jednak są powodem poważniejszego schorzenia. Z tego powodu, nie należy ich lekceważyć. Można wyróżnić trzy kategorie powodów krwawienia z nosa: miejscowe, ogólne oraz rzekome.

Do pierwszej grupy zaliczają się m.in. drobne urazy naczyń krwionośnych, polipy oraz guzy nosa, obecność ciała obcego w nosie, stany zapalne błony śluzowej nosa. Wśród ogólnych przyczyn krwawień z nosa, należy wymienić współistnienie niektórych chorób, takich jak hemofilia, białaczka, grypa, mononukleoza czy ospa wietrzna. Niekiedy przyczyną krwawień z nosa są zmiany hormonalne. Powodem krwawienia z nosa może być również niewydolność wątroby bądź ciąża.

Do ostatniej grupy zaliczają się krwawienia rzekome. Wynikają one z uszkodzeń innych narządów wewnętrznych, w wyniku których krew spływa do nosa. Zazwyczaj jest to krwioplucie płucne, krwawe wymioty bądź żylaki przełyku.

szczepienia na zapalenie wątroby typu B http://www.gsk.com.pl/produkty/Rutinoscorbin-Plus.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *