Opatrywanie ran

Zranienia przytrafiają się dość często. Pomimo pozornie niegroźnej rany, warto szybko zatamować krwawienie oraz nałożyć higieniczny opatrunek. W ten sposób można zapobiec wdaniu się infekcji.

Najczęstsze zranienia to skaleczenia. Zazwyczaj szybko się goją, jednak wymagają specjalnego postępowania. Skaleczone miejsce trzeba przemyć np. wodą utlenioną. Jeżeli wylew krwi jest umiarkowany lub intensywny, na ranę należy nakleić opatrunek w formie plastra lub bandażu.

Do innych typów ran zalicza się rana kłuta. Powstaje w wyniku pchnięcia w skórę cienkiego, ale ostrego narzędzia. Może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Zwiększa się również ryzyko wniknięcia do organizmu patogenów, które wywołują tężec. Na ten typ rany należy założyć opatrunek. Odkażanie nie jest wskazane.

Rana cięta charakteryzuje się obfitym krwawieniem. Chcąc zatamować dalszy wylew krwi, należy przyłożyć do rany jałowy opatrunek oraz uciskać miejsce zranienia. Po jego ustaniu, ranę można przemyć wodą oraz nakryć nowym opatrunkiem.

Do najpoważniejszych wylewów krwi zalicza się krwotok. W przypadku bardzo intensywnego krwotoku, wymagana jest interwencja lekarska. Najczęstszym rodzajem krwotoku jest krwawienie z nosa. Wówczas warto skierować głowę ku dołowi oraz uciskać nos. Drobny krwotok nie wymaga wizyty u lekarza.

Alfadiol cholinki miód

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *