Siniaki i stłuczenia

Siniaki i stłuczenia to nie tylko domena dzieci. Można je nabyć niezależnie od wieku. Co je powoduje? Stłuczenia powstają najczęściej w wyniku uderzenia lub urazu. Wówczas podskórne naczynia krwionośne pękają, a uwolniona z nich krew przedostaje się do tkanek, powodując ich obrzęk. Widoczne jest także zasinienie skóry. Z czasem zasinienie zmienia barwę, do momentu jego całkowitego zaniku.

Siniaki zazwyczaj nie są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Siniaki również są efektem uszkodzeń naczyń krwionośnych, z których wydostaje się krew. Krew ta gromadzi się wokół najbliższych tkanek miękkich czy innych narządów wewnętrznych. Niekiedy siniakom towarzyszy ból, który można jednak zminimalizować, przykładając do niego zimny kompres. Pomoże to również zmniejszyć widoczność siniaka, ze względu na obkurczenie drobnych naczyń krwionośnych. W aptekach dostępne są także specjalne maści, które działają przyspieszająco na gojenie ran. Najczęściej w ich składzie znajduje się m.in. arnika.

Pomimo, że siniak nie stwarza większego niebezpieczeństwa dla zdrowia, w niektórych przypadkach wskazana jest wizyta u lekarza. Niekiedy siniak może świadczyć o występowaniu określonej choroby, takiej jak hemofilia czy plamica małopłytkowa. Z pomocy lekarskiej powinny skorzystać również te osoby, u których często pojawiają się siniaki. Dodatkowym wskazaniem jest wolne ich gojenie. Czasem ich przyczyną są zaburzenia krzepnięcia.

żółtaczka szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *