Zaburzenia krzepnięcia krwi

W zaburzeniach krzepnięcia krwi obserwowane są samoistne, przedłużające się krwawienia. Jednym z przykładów tego rodzaju zaburzeń jest skaza krwotoczna. Polega ona na nadmiernym krwawieniu, w wyniku różnorodnych, nawet stosunkowo niewielkich skaleczeń. U osób ze skazą krwotoczną jest większa tendencja do siniaków i krwiaków.

Cechą charakterystyczną tej dolegliwości jest zaburzenie krzepliwości krwi, które może być nabyte lub wrodzone. To powoduje wzrost podatności na krwawienia. Dolegliwość ta rozpoznawana jest na podstawie określonych badań laboratoryjnych. Czasem choroba wymaga hospitalizacji. Wówczas chory otrzymuje krew bądź preparaty krwiopochodne, w składzie których znajduje się globulina przeciwkrwawiączkowa. Jest to szczególnie istotne przed planowanym leczeniem operacyjnym.

Chorzy powinni unikać także różnego rodzaju urazów czy przeciążeń stawów. Należy także ograniczać zastrzyki dożylne bądź domięśniowe. Jeżeli pojawią się krwawienia, należy szybko nałożyć opatrunek oraz uciskać zranione miejsce. Chory powinien zostać przewieziony do szpitala.

Adjupanrix

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *